تولیدکنندگان الیاف فورتا

تولید کنندگان الیاف فورتا اصل

معرفی تولیدکنندگان الیاف فورتا

ممکن است در پایان مقاله به این نتیجه برسیم که استفاده از لفظ “تولیدکنندگان” در تیتر این مقاله اشتباه باشد چرا که الیاف فورتا یک نام تجاری است و فقط یک تولیدکننده دارد، اما با توضیحات ما همراه باشید تا خودتان نیز قضاوت کنید.

در ابتدا لازم است اصلا بدانیم الیاف فورتا چیست؟ برای دستیابی به اطلاعات بیشتر می توانید مقالات سایت کانتک را مطالعه کنید اما بصورت اجمالی باید گفت که فورتا FORTA یک برند و نام یک شرکت تولیدکننده الیاف بتن و آسفالت در امریکا است. فورتا اولین تولید کننده الیاف پلیمری در دنیا است که محصولات خود را برای مصرف در بتن و آسفالت به صورت تخصصی تولید و به بازار عرضه می کند. به دلیل کیفیت بالا و محبوبیت محصولات فورتا در دنیا طی 25 سال اخیر، به اشتباه مصطلح شده که به الیاف های با ظاهر الیاف فورتا فررو Forta-Ferro که به شکل رشته های تابیده در هم و برای مصرف در بتن طراحی شده، الیاف فورتا می گویند. مثل بعضی افراد که به هر نوع دستمال کاغذی ای کلینکس می گویند در حالیکه کلینکس Cleanex یک برند است و احتمالا اولین یا موفق ترین تولیدکننده دستمال کاغذی بوده باشد. بنابراین برای برند فورتا هم اتفاقی شبیه کلینکس افتاده و برخی به اشتباه به هر نوع الیافی که ظاهری شبیه به فورتا داشته باشد، فورتا می گویند در حالی که کیفیت آن الیاف ها تفاوت های بنیادین با الیاف اصلی فورتا دارد و حتی از نظر ظاهری وقتی در کنار هم مقایسه می کنید هیچ شباهتی به محصول اصلی در جنس و کیفیت و مواد بکار رفته شده نمی بینید. البته واضح است که هدف افرادی که این الیاف را کپی کرده اند و نمونه های تقلبی آن را به بازار عرضه می کنند جز منحرف کردن و فریب دادن خریداران نیست. پس باید توجه کرد که هر الیافی فورتا نیست و هر الیافی را هم نمی توان به جای میلگرد در بتن مصرف کرد. استفاده از الیاف متفرقه و بدون کیفیت در بتن هم دوام بتن و هم عملکرد سازه یا روسازی را در بلندمدت دچار مشکل می کند و باعث اعمال هزینه های مجدد بابت تعمیر و نگهداری می شود.

 

تولید کنندگان الیاف فورتا

 

اما شرکت فورتا امریکا تا امروز ادعایی مبنی بر دارا بودن کارخانه ها یا پلنت های تولید در مناطق مختلف دنیا نداشته و البته به صورت قطعی داشتن پلنت تولید در کشور چین و کشورهای آسیایی را رد کرده است، هرچند امکان دارد بنابر شرایط و سفارشات بسیار زیادی که از اقسا نقاط جهان برای این محصول با کیفیت بالا وجود دارد، فورتا اخیرا از پلنت های تولید در اروپا نیز بهره برده باشد ولی به صورت رسمی این خبر را اعلام نکرده است. هرچه باشد محصول نهایی ای که به نام الیاف فورتا اصلی توسط هر شرکتی در دنیا پخش می شود به سادگی و با سنجش کیفیت ظاهری و عملکردی (فیزیک الیاف و عملکرد آن در بتن) قابل ارزیابی و راستی آزمایی است و کسی نمی تواند ادعای غیرواقعی بکند مگر اینکه خریداران بدون اطلاع باشند و اصلا ندانند که فورتا به یک نام تجاری اطلاق می شود نه به یک نوع از الیاف. متاسفانه همچنان شاید حدود ۳۰درصد از پیمانکاران و کارفرمایان اطلاع درست ندارند که هر الیافی استفاده شده در بتن الیافی فورتا نیست و هنوز شنیده می شود که عده ای فریب کسانی را می خورند که الیاف داخلی یا چینی را بنام فورتا می فروشند.

بنابراین به نظر می رسد تیتر مقاله می تواند به این عبارت تغییر پیدا کند: “توزیع کنندگان الیاف فورتا“. چون مشخص شد که تولیدکننده یک شرکت است و توزیع کنندگان هستند که متفاوت هستند. در کشورمان نیز تنها مرجع واردکننده الیاف فورتا فررو FORTA FERRO ، شرکت دانش رویان یکتا ماندگار است که گواهینامه فنی الیاف فورتا نیز به نام این شرکت است.

برای تهیه الیاف فورتا فررو ماندگار و یا دیگر انواع الیاف بتن با کانتک تماس بگیرید تا میزان مصرف دقیق و دستورالعمل مصرف انواع الیاف بتن را با توجه به مشخصات فنی و کیفیت هر محصول به صورت رایگان دریافت کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button